..wWw.isLami-SoHBeT.Gen.TR... Türkiye'nin 1 numaraLı onLine  isLami SoHBeT portaLına hoşgeLdiniZ..

Menü

   Ana Sayfa
   isLami Sohbet
  Dantel Örgü - El işleri
  Dini Hikayeler
  Dualar
  duygusal resimli sözler
  En GüzeL Dini Sözler
  Evliyalar
  Ezan DinLe
  Facebook Duvar Yazıları
  FiLisTin-Gazze
  Fıkralar
  Güzel Sözler
  iLahi kLipLeri
  iLahi SözLeri
  iLahiLeR - EzGiLeR
  IRC Komutları
  islamda çocuk
  islamda evlilik
  isLami BiLgiLer
  isLami FiLmLer
  isLami Rüya tabirleri
  isLami Sohbet Odalari
  islami Video
  islami şiirler
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kuran DinLe
  Kutsal Geceler
  Mahrem Konular
  Namaz
  Resimli Dini Sozler
  Serbest kürsü
  Sesli Türkçe Meal
  Sohbet Kuralları
  Yemek tarifleri
  İletişim
 

sitemap

 Sevde ismi ,Sevde isminin anlamı nedir ?

Sevde ismi ,Sevde isminin anlamı nedir ? islami - islami sohbet odaları - din - islami hikayeler - islami resimler - en iyi islami sohbet - Dini sohbetler  

Okunma

6270
islami sohbet
. Siyahlık, esmerlik.2. Esmer güzeli.

3. Mü'minlerin annelerinden birisi Hz. Sevde.


Hz.Sevde (r.a)
Haticetü'l Kübra (r.a) , Allah'ın (c.c) rahmetine kavuştuktan sonra Resullullah (s.a.v) Zema'nın kızı Sevde ile evlendi. Bu hanım Ensar kabilesinden Amr oğlu Sekran'dan dul kalmıştı. Aynı zamanda İslamiyet yolunda akrabasını terkedip Hicrete mecbur olan mü'minlerden birisi idi.

İslamiyet uğrunda çok zahmet çekmişti. Kocası ile Mekke'den Habeşistan'a hicret etmişti. Müşrik olan akrabaları onun bu kaçısından dolayı çok hiddetlenmişlerdi. Kureyş'in en kuvvetli kabilesinin kızı idi.

Hicretten dönünce kocası Sekran, Allah'ın (c.c) rahmetine kavuştu. Resulullah'ın (s.a.v) baş yardımcılarından idi. İnancı kuvvetli, İslamiyeti kavi idi. Din yolunda iki defa Habeşistan'a hicret etmişti. Vefat ettiği zaman doğru ve dürüst zevcesi Sevde'yi kimsesiz, öksüz ve yardımcısız bıraktı. O, tek başı ile Mekke'den kalktı. Eğer kabilesine gitseydi ona her türlü işkence yapılacak, dininden caydırılmaya çalışılacaktı. Onların bu isteklerini kabul etmezse ölümüne kadar gidilecekti.

İslamiyete ne derece bağlı olduğunu bilen Resulullah (s.a.v) onun bu halini haber alınca, Allah'ın (c.c) ve Resulünün en şiddetli düşmanı olan kabilesi tarafından tazyik edilmesinden korktu. Bunun içindir ki onu derhal himayesi altına aldı. Zira Resulullah (s.a.v) merhamet, vicdan ve şefkat timsali idi. Onunla evlenmek teklifinde bulundu. Taki İslamiyet yolunda çektiği acılar ve gördüğü kötülüklerin karşılığı ona ödensin, darlıktan kurtulsun. Bu evlilikten, belki en büyük gaye, Resulullah (s.a.v) ve kabilesine şiddetle düşman olan Hz. Sevde'nin (r.a) kabilesi Beni Abdişems ile bir dereceye kadar da olsa sulhün tesisi idi...

Evet, bu mübarek hanımın cihadı, ihlası ve çektikleri acıların en güzel karşılığı O'nunla evlenmekten daha üstün ne olabilirdi?

Bu evlenmenin bütün gayelerine Resulullah (s.a.v) erişti. Herkes Resulullah'ın bu hareketini takdirle karşıladı. Evelendikten sonra hanımın kabilesi Resulullah'a (s.a.v) karşı biraz da olsa düşmanlıklarını hafiflettiler. Hz. Sevde (r.a) kendini bekleyen ölüm ve tehlikelerden kurtulmuş oldu.

Ey insaflılar!.. Eger Peygamberimiz'in (s.a.v) bu evlenmesi nefsani olsa idi, bu dul ve 55 yaşında olan yaşlı bir kadınla mı olurdu?... Taptaze, iman etmiş bakire nice kureyş kızları vardı. Doğruluğun, faziletin şefkatin ve merhametin kaynağı olan Resulullah (s.a.v) şehvetperestlikten münehzehtir. O'nun istediği şey İslam'ın yayılması ve halkın kalbine yerleşmesiydi. Hz. Sevde'nin (r.a) kavmi bu evlilikten sonra Allah'ın (c.c) seçtiği din olan İslam Dini'ne grup grup girdiler. Çünkü bu insani hareketten dolayı İslam Dini'nin doğruluğuna inandılar ve onu sevdiler. Hz. Muhammed'in (s.a.v) ahlakı, vefakarlığı ve yüce himmeti onları adeta büyülemişti...

Hz. Sevde (r.a) validemiz, Resulullah'la (s.a.v) beş sene mutlu bir arkadaşlık yaptılar... Hicretin birinci yılında vefat edince Hz. Peygamber (s.a.v) Hz. Aişe (r.a) ile evlendiler.

   Yorumlar

 
Sevgi sözleri


YaKaRiS


Fikret ErKaya - Ah Sultanım Sen Var İken iLahisi


Rüyada dükkan görmek


Ahir Zamanda Belalardan Kurtulmanin Yollari


gozyaşi fm


Chatkalbim


www.mircte.org İslami Sohbet


Mircte.Org Sohbet Odaları


dinisohbetci


isLami sohbet,in mircte sohbet web sayfasına hoş geldiniz.mircte Sohbet ile en güzel dostluklar sizleri bekliyor. Seviyeli Sohbet etmesini bilene kapımız her daim açıktır dini sohbet islami sohbet islami chat

Copyright © 2009 © 2015 Tüm Hakları Saklıdır mircte.org

Desing By eFe